недела, 20 август 2017  |  Вести денес: 8

Од петок заладување со врнежи од снег

sneg1

Поврзани вести

Од петок се очекува позначително заладување со врнежи од снег. Како што најавува УХМР, утре повремено ќе дува засилен ветер од западен и југозападен правец, особено на повисоките места.

Најсилен ветерот се очекува да биде во западните планински делови, каде на моменти ќе достигнува брзина од околу 90 км/час.

Денес времето ќе биде сончево со умерена облачност, а во Скопската котлина магливо. Ќе дува умерен, а на запад попладне засилен ветер од југозападен правец. Во текот на ноќта во северозападните делови ќе има повремени врнежи од дожд. Максималната температура ќе биде во интервал од 8 до 16, a во Скопје до 6 степени.

Најчитани вести