Македонија

Од петок заладување со врнежи од снег

Од петок заладување со врнежи од снег

Од петок се очекува позначително заладување со врнежи од снег. Како што најавува УХМР, утре повремено ќе дува засилен ветер од западен и југозападен правец, особено на повисоките места.

Најсилен ветерот се очекува да биде во западните планински делови, каде на моменти ќе достигнува брзина од околу 90 км/час.

Денес времето ќе биде сончево со умерена облачност, а во Скопската котлина магливо. Ќе дува умерен, а на запад попладне засилен ветер од југозападен правец. Во текот на ноќта во северозападните делови ќе има повремени врнежи од дожд. Максималната температура ќе биде во интервал од 8 до 16, a во Скопје до 6 степени.