ТОП,Македонија

Од полноќ нови цени на горивата

Од полноќ нови цени на горивата
Бензините поскапуваат по половина денар, цената на дизелот на се менува. Регулаторната комисија за енергетика ја донесе одлуката и ги определи цените по кои ќе точиме гориво од полноќ.
Малопродажните цени на ЕУРОСУПЕР БС-95, на ЕУРОСУПЕР БС-98 и на Екстра лесното масло за домаќинство (ЕЛ-1) се зголемуваат за 0,50 ден/лит и со тоа малопродажната цена на ЕУРОСУПЕР БС-95 изнесува 62,00 ден/лит, на ЕУРОСУПЕР БС-98 изнесува 64,00 ден/лит, додека малопродажната цена на Екстра лесното масло за домаќинство (ЕЛ-1) изнесува 37,00 ден/лит. Малопродажната цена на ЕУРОДИЗЕЛ (Д-Е V), не се променува, односно останува на исто ниво и изнесува 48,00 ден/лит.