петок, 21 октомври 2016  |  Вести денес: 63

Од полноќ бензините поевтинуваат, дизелот останува со иста цена

Бензините од полноќ поевтинуваат од 0,5 до денар за литар, а цената на дизелот ќе остане иста и во следните 14 дена, соопшти денеска Регулаторната комисија за енергетика.

Benzin

Поврзани вести

Бензините од полноќ поевтинуваат од половина до еден денар за литар, а цената  на дизелот ќе остане иста и во следните 14 дена, соопшти денеска Регулаторната комисија за енергетика.

Бензинот Еуросупер БС-95 поевтинува за еден денар и ќе чини 79 денари за литар. Цената на Еуросупер БС-98, пак, се намалува за 0,5 денари и ќе се продава по 80 денари за литар.

Еуродизелот и екстра лесното масло за домаќинство остануваат со досегашните цени – 67,5 односно 56 денари за литар.

За 0,782 денари поскапува мазутот, и еден килограм ќе чини 40,492 денари.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести