недела, 23 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Од полноќ поевтин бензин и дизел

benzinska-pumpa_2

Последни вести

Од полноќ бензините поевтинуваат за денар, а дизелот за 1,5 денари.

Ова денеска го одлучи Регулаторната комисија за енергетика.

Новата цена на ЕУРОСУПЕР БС-95 ќе изнесува 77,50 денари за литар, на ЕУРОСУПЕР БС-98 79 денари, а на ЕУРОДИЗЕЛ (Д-Е V) 66 денари.

Екстра лесното масло за домаќинство (ЕЛ-1) поевтинува за денар, а литар од овој енргенс ќе се продава за 55 денари. Цената на мазутот М-1 НС се намалува за 0,834 денари за килограм и ќе чини 38,620 денари.

Малопродажната цена на нафтените деривати е намалена во просек е за 1,82%.

Одлуката за поевтинување на горивата е донесена врз основа на просечната цена на суровата нафта на светскиот пазар и одност на денарот во однос на доларот во изминатите две недели.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести