петок, 28 октомври 2016  |  Вести денес: 56

Од полноќ поскапуваат бензините

benzinska-pumpa-520x346

Последни вести

Регулаторната комисија за енергетика ги објави новите цени на нафтените деривати кои почнуваат да важат од вечер на полноќ. Поради вчерашниот неработен ден, корекцијата на цените која вообичаено се случува секој втор понеделник, сега се прави во вторник.

Согласно пресметките на регулаторите, малопродажните цени на нафтените деривати согласно Методологијата за формирање на цените, се зголемуваат во просек за 0,71%. Така, малопродажните цени на ЕУРОСУПЕР БС -95, ЕУРОСУПЕР БС-98 и ЕУРОДИЗЕЛ (Д-Е V) се зголемуваат за 0,50 ден/лит.

Со тоа цената на ЕУРОСУПЕР БС-95 изнесува 78,00 ден/лит, цената на ЕУРОСУПЕР БС-98 изнесува 79,50 ден/лит, а цената на ЕУРОДИЗЕЛ (Д-Е V) изнесува 66,50 ден/лит.

Малопродажната цена на Екстра лесното масло за домаќинство (ЕЛ-1) не се менува, односно останува 55,00 ден/лит.

Малопродажната цена на мазутот М-1 НС се зголемува за 0,540 ден/кг, и изнесува 39,160 ден/кг.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести