петок, 21 октомври 2016  |  Вести денес: 65

Од понеделник обилни врнежи

dozd

Последни вести

Во Македонија во наредните денови се очекува нов влажен бран кој може да придонесе за благ пораст на водотеците без опасност од посериозни излевања, информираат од УХМР.

Оттаму велат дека од понеделник попладне се очекува нов влажен бран со пообилни врнежи од дожд кога локално се очекува да наврнат над 20 литри на метар квадратен кој може да придонесе до забрзано покачување на водостоите на сите водотеци во Македонија и можност за појава на местимични излевања. 

Во изминатите денови стабилното време придонесе за намалување на водостоите на сите водотеци во земјава и ослободување простор за примање евентуални нови количини атмосферска вода во речните корита.

Најчитани вести