петок, 28 јули 2017  |  Вести денес: 0

Од понеделник заладување

Утре во текот на денот ќе се задржи стабилно со магла и ниска облачност по котлините.

ladno

Последни вести

Од понеделник подрачјето на Македонија ќе потпадне под влијание на многу студена воздушна маса од север што ќе услови засилен северен ветер проследен со значителен пад на температурата. Попладне врнежите на планините и на повисоките места ќе преминуваат во снег.

Од вторник, пак, како што соопшти УХМР, ќе биде многу студено и ветровито со провејување снег и во пониските делови, особено претпладнето. Дневната температура на места ќе се задржи околу нула. Со промената на времето ќе се намали и загаденоста на воздухот.

Утре во текот на денот ќе се задржи стабилно со магла и ниска облачност по котлините. Кон крајот на денот и ноќта ќе преовладува променливо облачно време, во западните делови со повремен слаб дожд. Врнежите дожд ќе продолжат и во сабота кои во западните и југозападните делови ќе бидат со умерен интензитет. За време на викендот се уште ќе биде релативно топло, а условите за магла ќе се намалат.

Најчитани вести