понеделник, 24 октомври 2016  |  Вести денес: 28

Од поплавите уништетни 7.500 куќи во БиХ

Поплавите кои го зафатија Балканот придонесоа за уништување на 7.500 куќи, како и за раселување на 8.000 лица, покажуваат прелиминарните оценки на босанското Министерство за бегалци и иселеници.

poplavi-bih

Поврзани вести

Поплавите кои го зафатија Балканот придонесоа за уништување на 7.500 куќи, како и за раселување на 8.000 лица, покажуваат прелиминарните оценки на босанското Министерство за бегалци и иселеници.

Марио Ненадиќ, заменик-министерот за бегалци и иселеници вели дека во првите денови од поплавите бројот на раселените бил значително поголем, а во моментов најтешко се погодени жителите чии домови се целосно разурнати или исчезнати од лизгањето на земјиштето.

„Околу 7.500 лица не можат да се вратат дома, а 2.500 се згрижени во колективни центри“, вели Ненадиќ.

Според Ненадиќ, обновувањето на домовите на настраданите треба да биде приоритет меѓу најважните прашања на конференциите за донации.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести