среда, 26 октомври 2016  |  Вести денес: 60

Од први мај минималната тарифа на гасот за населението на Украина ќе се зголеми за 41 отсто

gas

Поврзани вести

Од први мај минималната тарифа на гасот за населението на Украина ќе се зголеми за 41 отсто, односно ќе достигне цена до1018 гривни (80 долари) за кубен метар. Оваа одлука а донела Националната комисија за регулирање на енергетиката на Украина, пренесе „РИА Новости“, повикувајќи се на прес-службата на Заводот.

Досега минималната цена за гасот изнесувала 720.54 гривни (64 долари). Вчера министерот за финансии на Украина, Александар Шлапак изјави дека Владата одлучила да ги зголеми цените на бензинот за сите корисници во просек за 73 отсто, а од јули на топлинската енергија во просек за 40 отсто.

За зголемувањето на тарифата за гас за населението инсистира Меѓународниот монетарен фонд. Ова барање е еден од условите што Киев треба да ги исполни за да добие нови заеми од Фондот.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести