среда, 26 октомври 2016  |  Вести денес: 50

Од сексот сме попаметни

od-seksa-smo-pametniji

Поврзани вести

Редовните сексуални активности ја подобруваат долгорочната меморија и го зголемуваат бројот на неврони кои ја подобруваат когнитивната функција, но и го намалуваат нивото на стрес.

Исто така честите сексуални активности се поврзани со зголемената функција на мозокот, а посебно дејствува на долгорочното памтење. Но, додека сексот може да не направи попаметни, обратно од тоа не мора да биде вистина. Како пример се наведува што паметните тинејџери подоцна ќе стапат во сексуални односи.

Влијанието на сексот на создавање на неврони e сличен на оној кога настанува по вежбање, што докажува дека сексот е одлична вежба за умот, тврдат истражувачите.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести