недела, 23 октомври 2016  |  Вести денес: 25

Од септември нов модел на студирање на медицинските студии

Целта на овој модел е креирање на поквалитетен човечки потенцијал во здравството, преку унифицирање на постапките за стекнување образовни и професионални квалификации за вршење на професијата доктор на медицина.

nikola-todorov-500

Последни вести

На медицинските студии ќе се воведе нов модел на студирање спроведен по примерот на германскиот модел за едукација со што ќе се овозможи поквалитетни кадри кои по завршувањето на студиите веднаш ќе може да започнат со работа, информираше  министерот за здравство Никола Тодоров.

Од септември со почетокот на новата академска година ќе почне практичната имплементација на Законот за медицински студии и континуирано стручно усовршување на докторите по медицина.

Министерот истакна дека целта на овој модел е креирање на поквалитетен човечки потенцијал во здравството, преку унифицирање на постапките за стекнување образовни и професионални квалификации за вршење на професијата доктор на медицина.

„Меѓу главните новини е тоа што за прв пат ќе има поделба на студиите по медицина на претклинички (во првите две години) и клинички дел (во следните 4 години), практична тримесечна обука за болничко згрижување преку волонтерска работа, стекнување комуникациски вештини на студентите за соодветно однесување кон пациентите и колегите, задолжително познавање и изучување предмети по англиски јазик, формирање медицински симулациски центар каде ќе вежбаат студентите по медицина, литература што се користи на првите 100 универзитети на Шангајската листа, како и други значајни новини“, посочи Тодоров.

Со воведувањето на новиот модел на студирање ќе дојде до изедначување на нивото на квалитет на Медицинскиот факултет во Скопје, Штип и Тетово, со што оттаму ќе излегуваат кадри со приближно исто ниво на знаење.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести