недела, 23 октомври 2016  |  Вести денес: 22

Од септември нова банкнота од 10 евра

18EBB0A9DBEAF745B4366638176C5878-510x272

Последни вести

Од оваа есен во Еврозоната ќе биде пуштена во оптек новата банкнота од 10 евра.

На прв поглед банкнотата нема големи промени. Меѓутоа новите банкноти се лакирани, имаат подолг рок на траење и треба да бидат потешки за фалсификување.

Минатата година беше воведена нова банкнота од пет евра, а некои автомати не ја прифаќаа истата. Германската Бундесбанка се надева дека овојпат тоа нема да се случи.

Во секој случај производителите на автомати имаат време за да се подготват до септември.

 

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести