понеделник, 24 октомври 2016  |  Вести денес: 28

Од тајфунот „Халонг“ почина едно лице, северот на Јапонија го погоди и земјотрес

nevreme

Поврзани вести

Едно лице го загуби животот, а 33 се повредени во налетот на тајфунот „Халонг“ јавуваат денеска новниските агенции, со што вкупниот број на жртви во несреќите предизвикани од невремето достигна пет.

Агенциите известуваат дека во морето на длабочина од 50 км на северот на Јапонија се случил земјотрес  со јачина од шест степени според Рихтер.

Според вчерашниот извештај на јапонските агенции во Јапонија животот го изгубиле четири лица во несреќата предивикана од тајфунот.

Тајфунот „ Халонг“ кој донесе обилни врнежи и силни ветрови во голем дел од Јапонија ослабна по силата на тропската олуја, а се упатуvа кон Јапонското море.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести