среда, 26 октомври 2016  |  Вести денес: 58

Од утре безвизен режим за Молдавија

scheng

Поврзани вести

Од утре граѓаните на Молдавија ќе можат да патуваат во земјите од Шенген зоната без визи.

– Мошне сум задоволна што безвизниот режим за влез во ЕУ за кус престој во Шенген зоната стана реалност за граѓаните на Молдавија, кои имаат биометриски пасоши, изјави еврокомесарот за внатрешни работи ,Сесилија Малмстром.

Таа наглси дека тоа ќе приднесе за зајакнување на деловните, социјалните и културните врски меѓу Молдавија и ЕУ.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести