среда, 23 август 2017  |  Вести денес: 30

Од утре нови врнежи на снег

Утре ќе дува умерен, повремено и засилен јужен ветер, што ќе придонесе дневните температури на секаде да се позитивни.

Последни вести

Од утре попладне во северозападните делови, под влијание на нов влажен бран ќе има врнежи од снег, а на пониските места врнежи од дожд и снег. Врнежите ќе продолжат и во текот на ноќта кон сабота, како и во сабота, особено претпладне. Повеќе врнежи ќе има во западните делови каде ќе дојде до зголемување на снежната покривка на планините за 10 до 20 cm. Долж Повардарието и во јужните делови на пониските места ќе има намалување на снежната покривка.

Утре ќе дува умерен, повремено и засилен јужен ветер, што ќе придонесе дневните температури на секаде да се позитивни.

Во недела ќе има преодно стабилизирање, а од понеделник ќе преовладува променливо облачно време со повремени врнежи од снег со променлив интензитет. Само на некои пониски места врнежите ќе бидат од дожд и снег. Повторно ќе се зголемува снежната покривка и во некои од пониските места.

Најчитани вести