сабота, 22 октомври 2016  |  Вести денес: 23

Од утре пониски температури за десет степени

studenoooooo

Последни вести

Во текот на ноќта во Република Македонија се очекува да настапи заладување и посериозно опаѓање на температурите.

Во изјава за Нетпрес од УХМР соопштуваат дека заладувањето ќе настапи во текот на ноќта под влијание на влажна студена маса која ќе се спушти од север и ќе услови пад на температурите. Во текот на ноќта во Северните и во Западните делови од Македонија се очекуваат и поинтензивни врнежи од дожд.

-Од утре може да очекуваме пад на температурите за 10 и повеќе степени целзиусови, а ќе дува и засилен северен ветер. Утринските температури ќе се движат од 4 до 13 степени целзиусови, а дневните од 5 до 14 степени, што практично значи дека во текот на денот не се очекува пораст на температурите, велат од  УХМР.

Слично време не очекува и во петок, а од недела веќе може да се очекува уште поинтензивно опаѓање на температурите, кога се очекуваат и првите минусни утрински температури.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести