понеделник, 24 октомври 2016  |  Вести денес: 30

Од утре поројни врнежи, можни се поплави

Се очекува да наврнат и поголеми количини на воден талог.

Dozd-620x360

Поврзани вести

Од утре попладне ќе преовладува променливо облачно време со чести врнежи од дожд кои на места ќе бидат поројни, проследени со грмежи и засилен ветер, локално и во форма на невреме со појава на град. Се очекува да наврнат и поголеми количини на воден талог.

Од Управата за хидро-метеоролошки работи предупредуваат дека водостоите се во стагнација и опаѓање, но со оглед на снежната покривка на одредени планини, секој поинтензивен дожд кој се очекува во наредните денови пропратен со повисоки температури на воздухот, може да доведе до забрзано топење на снегот, полнење на речните корита и со тоа можност за локално излевање.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести