вторник, 25 октомври 2016  |  Вести денес: 61

Од утре посвежо време

images

Поврзани вести

Утре ќе започне да се спушта посвежа воздушна маса од север што ќе услови постепено опаѓање на дневната температура. Ова особено ќе биде изразено во недела, кога ќе дува засилен северен ветер, ќе има слаб локален дожд, а температурата ќе се спушти за околу 7 степени во однос на денешната. Од понеделник температурата ќе биде во благ пораст.

Агрометеоролошка препорака: Топлотниот бран кој е над нас предизвикува шок кај културите, со зголемена транспирација и со намалено количество на вода во почвата. Водата која е неопходна особено кај овошните култури и пченката во овој период од развојот потребно е да се надополни со наводнување.

Сувото време ќе овозможи непречена берба на десертните сорти грозје како и останатите сорти на овошки кои зреат во овој период.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести