понеделник, 24 октомври 2016  |  Вести денес: 24

Од утре предновогодиша забава во паркот „Жена борец“

foto

Последни вести

Утре стартува предновогодишната забава која ќе трае до 31 декември. Во „Жена-борец“ веќе никнува Волшебен парк, во чии рамки ќе има новогодишен маркет, детска волшебна шума, распеана елка.

Активностите во Волшебниот парк ќе почнат во 12 часот со креативна работилница – цртање лампиони. Во културно-забавната програма ќе учествуваат Театарот за деца и младинци, Лабаво- Лабаво и познати диџеи. Распеаната елка е специјално конструирана и украсена за настап на хоровите „Злата Мегленска“, „Златно славејче“, „Поточиња“, „Про-арт“, МКЦ и „Серенада“, а в сабота, точно на пладне, за најмладите ќе се одржи и дневна детска програма.

„Новогодишниот маркет ќе биде отворен до 30 декември од 11 до 22 часот. Како дел од него се поставени 11 дрвени куќички наменети за промоција и продажба од каде што граѓаните ќе можат да пробаат новогодишни колачи и бонбони, пити и пици, вино. Предвидено е во дел од куќичките да се подготвува слатка и солена храна, рачно изработени чоколадни фигури, а посетителите ќе имаат можност да вкусат и германски колбаси.

В недела, на 28 декември, ќе се одржи Дедомразовската трка, со што Скопје ќе се вброи во светските метрополи кои организираат Дедомразовски трки. Стартот на трката ќе биде во 12 часот на плоштадот „Филип 2“, а целта е во паркот „Жена-борец“. Должината на патеката е 1,6 километри.

 

Фото: Утрински весник

Најчитани вести