среда, 26 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Од утре започнува вакцинацијата против сезонски грип

Vakcina

Последни вести

Од Центарот за јавно здравје-Скопје информираат дека од утре почнува вакцинацијата против сезонски грип и сите заинтересирани граѓани можат да се вакцинираат во просториите на ЦЈЗ-Скопје од 8 до 18 часот (од понеделник до петок), а во сабота и државни празници од 8 до 14 часот.

Вакцината ги покрива сите типови на вирус на грип, кои циркулираат во северната хемисфера, вклучувајќи го европскиот регион и нашата држава. Цената на вакцинацијата против сезонски грип изнесува 400 денари.

Останатите центри за јавно здравје со вакцинација ќе почнат до крајот на неделава. Центрите за јавно здравје годинава набавуваат исто количество вакцини како и лани, околу 30.000 дози, со кои се опфатени и јавни и приватни здравствени установи, кои се овластени да вакцинираат.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести