среда, 26 октомври 2016  |  Вести денес: 60

Од жолтица заразен странски дипломат

kako-da-se-zashtitite-od-zarazna-zholtica-159373

Последни вести

Странски дипломат во Скопје е заразен со жолтица, дознава zdravstvo24.mk од извори од Клиничкиот Центар.

Дипломатот на Инфективната клиника во Скопје бил примен на почетокот на месецов со изразени симптоми на жолтица. Таму лежел една недела.

Вработениот во дипломатско претставништво на една соседна држава сега е на домашно лекување. Според податоците од епидемиолошката анкета странскиот дипломат најверојатно со хепатит А се заразил во земјата од каде доаѓа.

Како што дознава порталот zdravstvo24.mk превентивни лабораториски испитувања за хепатит А направиле и неговите колеги.

Од почетокот на летото во Центарот за јавно здравје се регистрирани 164 лица заразени со жолтица, а во моментот на Клиниката за инфективни болести со хепатит А хоспитализирани се 25 пациенти.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести