вторник, 25 октомври 2016  |  Вести денес: 47

Одбележување на денот на таткото

lovedad

Последни вести

Националниот совет за родова рамноправност денеска во Скопје ќе го одбележи Меѓународниот ден на таткото, со доделување на награди за најдобрите литературни и ликовни дела на конкурсот „Најдобриот татко“.

Награди ќе им бидат врачени на најдобрите, но и на градинките и училиштата кои испратиле најмногу дела на конкурсот што го објави Националниот совет.

Во 2006 година за првпат во Македонија беше одбележан, а од тогаш до сега секоја година во септември Националниот совет за родова рамноправност организира настан во кој ги вклучува децата од градинките и основните училишта, поттикнувајќи ја нивната креативност.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести