сабота, 22 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Одбележување на Голема Богородица во манастирот во Матка

115503882

Поврзани вести

Во рамки на одбележувањето на православниот  празник Успение на Пресвета Богородица, кај народот познат како Голема Богородица, во манастирот во Матка, кај Скопје, вечер ќе се одржи богослужба, Духовна академија и полноќно бдеење. Утре, на денот на празникот, во утринските часови во манастирот ќе се одржи Света божествена литургија.

Трета година по ред ден пред празникот во манастирот се одржува Духовна академија. Предвидено е црковно пеење и читање псалми.

Одбележувањето ќе биде збогатено и со културно-забавна програма.

Традиционално во дворот на манастирот на празникот по богослужбата се одржува крводарителска акција.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести