недела, 23 октомври 2016  |  Вести денес: 18

Одбележување 20 години дипломатски односи со 19 држави

krv-daruvanje-mnr

Поврзани вести

Министерството за надворешни работи денеска во Куршумли ан ќе приреди свеченост во соработка со амбасадите на 19 држави со кои пред 20 години се воспоставени дипломатски односи.

Две децении дипломатски односи Република Македонија одбележува со: Саудиска Арабија, Романија, Молдавија, Индија,  Естонија, Антигва и Барбуда, Иран, Либиja, Украина, Сингапур, Казахстан, Монголија, Азребејџан, Литванија, Соединетите Американски Држави, Грција, Австралија, Израел и Оман.

Настанот ќе го отворат министерот за надворешни работи Никола Попоски и амбасадорот на Романија во Македонија Јустиниан Фошка, кои ќе се обратат во име на државите со кои се одбележува јубилејот.

– Земјите на јубилејот ќе се претстават со комплетно гурманско изненадување и ќе се обидат да ги доловат вкусовите и мирисите карактеристични за нивните земји. Македонската кујна, покрај националните јадења, ќе биде збогатена со учество на македонски компании чии домашни производи ќе бидат претставени пред гостите, претставници од државниот врв, дипломатскиот кор и бизнис-заедницата во државата, соопшти МНР.

Најчитани вести