четврток, 27 октомври 2016  |  Вести денес: 51

Одбиени жалбите на фудбалските сојузи на Србија и Албанија

srbija albanija

Последни вести

Жалбите на националните сојузи на Србија и Албанија во врска со казните кои ги добија по нивниот меѓусебен натпревар, се одбиени од страна на Комисијата за жалби на УЕФА.

Тоа значи дека Србија останува без три бода, ќе мора да плати 100.000 евра и два меча ќе игра без присуство на публика. Откако е одбиена жалбата и на ФС на Албанија, поразот со службени 3:0 останува да важи, а исто како и Србите, така и Албанците ќе треба да платат парична казна од 100.000 евра.

Мечот помеѓу Србија и Албанија во Белград беше прекинат по нередите кои ескалираа откако дрон со знаме на голема Албанија се појави над стадионот на Партизан.

По ова, навивачите упаднаа на теренот, а играчите се повлекоа во соблекувалните. Репрезентацијата на Албанија одби да го доигра мечот, поради што овој натпревар беше регистриран со службени 3:0 во корист на Србија.

Двата сојузи имаат право на жалба до Судот за спортска арбитража во Лозана.

Најчитани вести