понеделник, 24 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Одбиено барањето на Караџиќ за повторно судење

Хашкот трибунал го одби барањето на Радован Караџиќ за неговото судење да почне одново поради доцнење во обелоденувањето на доказите на Трибуналот.

radovan-karadzic-624

Последни вести

Хашкот трибунал го одби барањето на Радован Караџиќ за неговото судење да почне одново поради доцнење во обелоденувањето на доказите на Трибуналот.

Судијата О Гон Нон објасни дека Караџиќ не докажал дека доцнењето на Трибуналот негативно влијае на неговата одбрана.

Караџиќ, на кој му се суди за геноцид во Сребреница и во уште седум општини, прогонство на Бошњаци и Хрвати ширум Босна и Херцеговина, тероризирање на граѓаните во Сараево и земање на припадници на УНПРОФОР како заложници, побара неговото судење одново да започне бидејќи Трибуналот доцни со доказите.

Тужителите му одговориле дека тој го преувеличува проблемот и затоа неговото барање треба да биде отфлено.

Ваква иста одлука, Трибуналот донел и во септември минатата година.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести