понеделник, 24 октомври 2016  |  Вести денес: 28

Одбраната ќе даде завршни зборови во случајот „Шпион“

spiun

Поврзани вести

Судскиот процес на мега скандалот „Шпион“ продолжува. Одбраната денеска ќе ги даде завршните зборови со што се очекува да го оспорат обвинителниот акт и да ја докажат невиноста на нивните клиенти тврдејќи дека се жртви на поранешниот разузнавач Маријан Ефремов.

Прогласување на обвинетите за виновни и осудување на затворска казна, побара обвинителството.

Имено, Ване Цветанов, поранешен директор за спречување на пари и корупција, се товари за злосторничко здружување и издавање на државна тајна.

Судскиот процес Шпион на обвинителната клупа седна седуммина обвинети дека прибирале доверливи државни тајни и и му ги доставувале на Ефремов, кој пак ги продавал на грчките и унгарските разузнавачки служби. Новинарот Божиновски сеуште во екстрадиционен притвор во Нови Сад.

 

 

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести