вторник, 25 октомври 2016  |  Вести денес: 15

Одбраната во „Монструм“ ги даде завршните зборови, пресуда на 18 -ти јуни!

Судењето за петкратното убиство кај Смиљковското езеро по третпат ќе почне од почеток

Судењето за петкратното убиство кај Смиљковското езеро по третпат ќе почне од почеток

Поврзани вести

Денеска беа дадени завршните зборови во случајот „Монструм“, а пресудата ќе биде донесена на 18 – ти јуни.

Адвокатите побараа обвинетите да се ослободат од обвинението бидејќи, велат, вистинските виновници не седат на обвинителните клупи во скопскиот Кривичен суд. Според одбраната, не постојат материјални докази за тоа кој и со што пукал во петте лица. За изјавата на заштитениот сведок рекоа дека е конфузна и контрадикторна.Обвинетите повторно се изгласија дека се невини.

Додека еден од обвинетите се колнеше во Господ дека не е виновен, другиот додаде: „Ако јас сум виновен да ме обесат на плоштад“.

Адвокатот Насер Рауфи  рече дека петкратното убиство кај Смиљковското езеро е грозоморен чин и додаде дека обвинетите не се виновни.

Обвинителката во завршните зборови даде објаснение на мотивите и побара најстрога казна, а одбраната како одговор рече дека „тешко се открива и докажува мотивот ако не се фатат вистинските сторители како што е во овој случај“.

 

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести