петок, 21 јули 2017  |  Вести денес: 47

Оддавање на национална почит на жртвите од париските напади

Par8330993

Поврзани вести

Француската република денеска им оддава почит на жртвите во терористичките напади од 13 ноември, во кои животите ги загубија 130 лица а повеќе од 300 беа ранети, пренесува дописникот на МИА од Париз.

Церемонијата се одвива во дворот на Инвалидите во Париз, во присуство на околу 2.000 лица, меѓу кои семејствата на загинатите, преживеани, припадници на силите на редот, спасувачките екипи, дипломатскиот кор и владата.

Со свечената церемонија раководи претседателот Франсоа Оланд.

Најчитани вести