петок, 28 октомври 2016  |  Вести денес: 7

Одегард влезе во историјата на европскиот фудбал

15.1ogard1-620x330

Поврзани вести

Норвежанецот Мартин Одегард го запиша своето име во аналите на европскиот фудбал, откако на дуелот помеѓу Норвешка и Бугарија влезе во игра во 64-та минута и со 15 години и 300 дена и стана најмладиот играч во историјата кој настапил на еден квалификациски натпревар.

Овој рекорд до сега беше во сопственост на Исланѓанецот Сигурдур Јохансон кој својот прв официјален меч за репрезентацијата го одигра со 16 години и 251 ден.

Одегард, пред кого престои блескава кариера, постојано е набљудуван од скаути на Манчестер Јунајтед, Манчестер Сити, Реал Мадрид и други гиганти ширум Европа.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести