петок, 28 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Одеса: Обвинителството утврди 46 загинати

odessa-fire_2900328b

Поврзани вести

Обвинителството во Одеса за потврди смртта на 46 лица, јавуваат локалните медиуми.

Обвиниелот на Областа Одеса, Игор Боршулјак соопштиле дека во вчерашните судири и пожарот во Домот на синдикатите загинале 46 лица и повеќе од 200 побарале поммош во болниците. Дваесетмина од загинатите се полицајци. Осум лица загинале откако скокнале од повисоките катови.

Боршулјак информирал на брифинг во врска со трагичните настани од втори мај во Одеса.

„Нашиот мултинационален град секогаш бил пример за мудрост, трпеливост и толеранција. За голема жал, вчерашните настани доведоа до смрт на 46 лица. Изразуваме длабоко сочувство до роднините на загинатите. Ги молам сите жители на градот и неговите гости да го сочуваат спокојството и да не подлегнуваат на провокации. Градот се наоѓа под контрола на властите“, изјавил обвинителот.

Според него, се истражува оргнизирањето масовни безредија, планирано уништување на имот, убиство, преземање згради и хулиганство. Уапсени се повеќе од 120 лица. Обвинителство не ги потврдува гласините дека во зградата на Домот на синдикатите се откриено оружје како и тоа дека кај загинатите се откриени руски и приднесторски пасоши. Идентификувани се шестмина од загинатите и сите се жители на Одеса.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести