среда, 26 октомври 2016  |  Вести денес: 48

Одличен десерт: Палачинки кои се прават со пиво

palacinki9

Последни вести

За подготовка на овие палачинки потребни ви се:

-100грама брашно

-30грама шеќер во прав

-2,5 децилитри млеко

-2 јајца

-5 децилитри пиво

-30грама путер

За фил:
-3 децилитри неутрален крем
-150 грама бело чоколадо
-50 грама на кокос
-50 грама бадеми
-50 грама лешници

За декорација:
-50грама млечно чоколадо
-неколку листови од свежо нане

Начин на подготовка:

Измешајте ги брашното и шеќерот во прав во сад. Во друг сад помешајте млеко, јајца, пиво и омекнат путер. Сетоа тоа соединете го и испечете тенки палачинки.Изматете неутрална павлака и во неа полека додадете бело чоколадо растопено на паре. Во добиената смеса додадете кокос, бадеми и лешници. Филувајте ги палачинките, посипете со растопено млечно чоколадо и украсете со листови нане.

 

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести