петок, 21 октомври 2016  |  Вести денес: 59

Одложена посетата на Еди Рама на Србија

aleksandar-vucic-dhe-edi-rama-680x365_c

Последни вести

Посетатат на премиерот на Албанија, Еди Рама на Белград, која беше закажана за 22 октормври е одложена и истата е презакажана за 10 ноември.

„Србија се постави одговорно во настојувањето да го одржи мирот и стабилноста во регионот, но од друга страна нема да дозволи никој да понижува“, вели извор од Владата за спрски Курир.

Вучиќ и Рама истакнаа дека е неопходно да продолжи дијалогот и процесот кој е започнат во Берлин, на 28 август, во текот на конференцијата за Западен Балкан, бидејќи единствено на тој начин ќе се подобрат односите меѓу двете земји, регионот, но и цела Европа.

Заклучокот е, како што се наведува во сооптението, дека официјалната средба меѓу Вучиќ и Рама ќе биде на 10 ноември во Белград.

Во заедничкото соопштение на двата премиери се наведува дека се согласни дека инцидентот на стадионот во Белград за време на фудбалскиот натпревар меѓу Србија и Албанија по својата суштина е многу несреќен.

„И понатаму постојат јасни н есогласувања околу тоа како дојде до инцидентот, но не смееме и не сакаме да ја пропуштиме можноста да се сретнеме и да работиме на одржување на регионалната стабилност“, се вели во сооптенијата.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести