вторник, 25 октомври 2016  |  Вести денес: 55

Одложено судењето на Хосни Мубарак

Египетскиот суд го одложи судењето на поранешниот египетски претседател, Хосни Мубарак, за 22-ри март следната година.

mubarak

Поврзани вести

Обвинението, освен Мубарак, го опфаќа и поранешниот премиер Ахмед Назид и министерот за внатрешни работи, Хабиб ал Абдил, поради предизвикување големи загуби за националната економија во 2011-та година кога ја блокирале интернет и телекомуникациите во текот на народната револуција.

Судот во Египет, претходно ги казни тројцата обвинети со казна од 540 милион египетски фунти или околу 78 милиони долари.

Комисијата за утврдување на фактите утврдила дека блокирањето на комуникациите предизвика зголемен број на убиени и повредени во судирите меѓу демонстрантите и полицијата во текот на револуцијата во рамки на Арапската пролет.

Тројцата обвинети поднеле жалба на оваа парична казна, па поради тоа е одложено судењето.

 

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести