понеделник, 24 октомври 2016  |  Вести денес: 30

Одложено судењето на Мохамед Морси

morsi

Поврзани вести

Судскиот процес против поранешниот египетски претседател Мохамед Морси под обвинение за поттикнување убиство на демонстранти беше одложен за први февруари, соопштија светските агенции.

Денешното закажано судење беше одложено откако Морси не можеше да пристигне во судот поради лошото време. Безбедносни офицери изјавија дека хеликоптерот со кој Морсi требаше да биде пренесен од затворот крај Александрија во полициската академија во Каиро, не можел да полета поради магла.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести