четврток, 27 октомври 2016  |  Вести денес: 60

Одобрена абдикцијата на шпанскиот крал

Шпанските пратеници со мнозинство гласови ја одобрија абдикцијата на кралот Хуан Карлос и со тоа му го отворија патот на принцот Фелипе да застане на чело на монархијата.

abdicirashe-shpanskiot-kral-huan-karlos-188049

Последни вести

Шпанските пратеници со мнозинство гласови ја одобрија абдикцијата на кралот Хуан Карлос и со тоа му го отворија патот на принцот Фелипе да застане на чело на монархијата.

За абдикцијата гласале 299 пратеници, 19 биле против, а 23 воздржани. Гласањето било по расправата на малите левичарски и регионални партии кои повикале на референдум за иднината на шпанската монархија. Овој предлог треба да помине и преку Сенатот, горниот дом на парламентот, а за тоа сенаторите ќе гласаат на 17 јуни.

Кралот Хуан Карлос на 2 јуни го најави своето повлекување, по 39 години поминати на тронот.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести