петок, 21 октомври 2016  |  Вести денес: 58

Одреден тимот кој ќе ги брани боите на Турција во Шпанија

ce24440d500d0

Последни вести

Селекторот на кошаркарската репрезентација на Турција, Ергин Атаман, ги одреди дванаесетте играчи за Мундобаскетот во Шпанија.

Со оглед на тоа што во тимот ги нема Хидает Туркоглу и Ерсан Илјасова, прва ѕвезда на тимот е играчот на Њу Орлеанс, Омер Ашик.

Тимот на Турција:

Бекови: Ендер Арслан, Синан Ѓулер (Галатасарај), Керен Тунџери (Бешикташ), Бариш Ермиш (Турк Телеком)

Крила: Ченк Акјол, Чеди Осман (Анадолу Ефес), Керем Гонлум (Галатасарај), Емир Прелџиќ (Фенербахче), Барис Херсек (Каршијака)

Центри: Омер Ашик (Њу Орлеанс), Фуркан Алдемир (Галатасарај) и Огуз Саваш (Фенербахче)

Мундобаскетот почнува на 30. август, а Турција е во групата Ц, заедно со САД, Украина, Нов Зеланд, Финска и Доминиканска Република.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести