вторник, 25 октомври 2016  |  Вести денес: 0

„ODW ELEKTRIK“ интервјуира кандидати за вработување во Охрид

Прво вработените, ќе бидат испратени на работна обука од 2 до 4 недели во фабриката на „ODW ELEKTRIK“ во Украина, и тие ќе бидат идните едукатори за наредните вработени лица.

elektrik-500

Поврзани вести

На крајот од месец август или на почетокот од септември германската компанија која произведува електрични инсталации за најпознатите автомобилски брендови Мерцедес, Порше, БМВ и Фолсваген ,“ODW ELEKTRIK“ почнува со своето производство во Охрид.

По тој повод денес градоначалникот Никола Бакрачески имаше работна средба со еден од сопствениците и дел од менаџерскиот тим на компанијата. На средбата се разговараше за финалните  подготовки  и за евентуалната помош односно олеснувањето кое Општина Охрид ќе и го даде на оваа позната германска фирма.

„Навремено ќе биде изработена и планската документација  за проширување на објектот за што сте во план. Остануваме на ветеното дека ќе ја олесниме соработката со Средното стручно училиште ОЕМУЦ “СВ. Наум Охридски“, за извршување пракса и едуцирање кадар за потребите на вашата компанија. Стоиме и на  располагање за изведување на инфраструктурните работи околу изградба на објектот кој ќе го градите, рече Бакрачески.

На самиот  почетокот, во фирмата ќе бидат вработени 30 лица. За таа цел претставниците на менаџерскиот тим на германската компанија веќе спровеле интервју на потенцијалните кандидати за вработување. Прво вработените, ќе бидат испратени на работна обука од 2 до 4 недели во фабриката на „ODW ELEKTRIK“ во Украина, и тие ќе бидат идните едукатори за наредните вработени лица.

Според најавите  ODW  ELEKTRIK најпрвин ќе работи во постоечкиот објект во Охрид, а потоа ќе започне со градба на нов објект во слободната економска зона, лоцирана во близина на аеродромот „Св. Апостол Павле“  каде се планира да се  вработат  околу 1.000 лица.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести