недела, 23 јули 2017  |  Вести денес: 45

Одземена лиценцата на авиокомпанијата „Ламија“

Боливиските воздухопловни власти ја укина на неодредено време лиценцата на авиокомпанијата „Ламија“, сопственик на урнатиот авион во Колумбија, при што загинаа 71 лице, а шестмина ја преживеаја несреќата.

„ламија“

Поврзани вести

Урнатиот авион бил единствено летало на „Ламија“, мала авиокомпанија за чартер летови.

Боливиските власти привремено го разрешија и раководството на Главната управа за цивилна авијација и на Службата за управување со аеродромите додека тече истрагата за авионската несреќа.

Најчитани вести