четврток, 27 октомври 2016  |  Вести денес: 56

Официјалното ниво на инфлација во Романија за 2013 година е 3,98 отсто

romania

Поврзани вести

Официјалното ниво на инфлација во Романија за 2013 година изнесува 3,98%, пренесе „АФП“.

Според податоците на националниот статистички институт на земјата, месечната инфлација достигнала 0,3 отсто во декември, главно поради порастот на цените на храната.

Според Меѓународниот монетарен фонд, економијата на Романија ќе расте побрзо од другите земји во регионот во 2014 година, предвидувајќи зголемување на БДП за 2,2 отсто.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести