сабота, 22 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Оглас за користење на средства наменети за земјоделските стопанства

tomato-564x272

Поврзани вести

Агенцијата за финансиска поддршка во земјоделството денеска објави оглас за користење средства од Програмата за финансиска поддршка на руралниот развој наменети за земјоделските стопанства, пренесува МИА.

Средствата се предвидени за основање и функционирање на земјоделски задруги регистрирани во Регистарот на земјоделски задруги и за организирање на информативни и промотивни активности за земјоделски производи. Средствата се наменети и за помош за премии за осигурување во вид на надоместок на дел од трошоците за осигурување во висина не поголема од 70 проценти од трошокот за осигурување на производните капацитети на земјоделска задруга од мал обем и 80 проценти за осигурување на производните капацитети на земјоделска задруга од голем обем, но не повеќе од 3.000.000 денари на годишно ниво.

– Финансиската поддршка се доделува во износ од 100 проценти од вкупно прифатливите трошоци за спроведување на предвидените активности во програма за работа на земјоделската задруга и може, по барање на корисникот, да се додели на две рати, појаснува Агенцијата за финансиска поддршка на земјоделството во денешното соопштение.

Доделената финансиска поддршка е неповратна, а крајниот рок за доставување на барањата е 7 ноември.

Од Агенцијата за финансиска поддршка на земјоделството истакнуваат дека барањата доставени по предвидениот рок, нема да бидат разгледувани.

Дополнителни информации може да се добијат во контакт центарот на Агенцијата на тел. (02) 3097-460, на е-маил адресата ipardpa.info@ipardpa.gov.mk и на веб-страната: www.ipardpa.gov.mk.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести