Македонија,Крими хроника

Ограбен малолетник во Штип

Ограбен малолетник во Штип

На 11.10.2014 година околу 12,00 часот во Штип, на м.в.„Војнички мост“, на брегот од реката Брегалница, додека малолетникот С.Б.(12) од Штип, бил во друштво со другари, 5 засега непознати лица извршиле разбојништво над истиот, на тој начин што физички го нападнале удирајќи го со шлаканици и тупаница во пределот на стомакот. Од ударите С.Б. паднал на земја, по што лицата му извршиле пребарување по џебовите, од каде му го одзеле мобилниот телефон „Нокиа“, а потоа се качиле во ПМВ„Застава 101“-сива боја и напуштиле лице местото.Се преземаат мерки за пронаоѓање на сторителите.