петок, 28 октомври 2016  |  Вести денес: 38

Грабеж на банка каков Македонија досега не видела

Вработените кои биле задолжени да внесуваат пари во банкомати, дел од парите ги ставале внатре, а дел задржувале за себе, а притоа во софтверот на банкоматот внесувале лажни податоци за тоа колку пари се оставени. Тоа го правеле неколку месеци.

grabez

Последни вести

Неколку стотина илјади евра фалат од трезорот на банка во Скопје, објави вчера Алфа, истакнувајќи дека информацијата ја потврдило и Министерството за внатрешни работи.

Неофицијално, парите најверојатно станале плен на тројца вработени во банката, двајца трезористи и еден одговорен за безбедноста на парите. Вработените кои биле задолжени да внесуваат пари во банкомати, дел од парите ги ставале внатре, а дел задржувале за себе, а притоа во софтверот на банкоматот внесувале лажни податоци за тоа колку пари се оставени.  Тоа го правеле неколку месеци.

Министерството за внатрешни работи, деталите за овој грабеж најверојатно ќе ги обелодени денеска.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести