вторник, 25 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Ограбена црква во Oхридско: седум икони, сребрен крст и пари

Седум икони, сребрен крст и 600 денари украл арамија од црква во охридско.

ikoni

Поврзани вести

Тешка кражба во црква во Клименштани.

Арамија ја ограбил црквата во селото Клименштани, соопшти денеска Министерството за внатрешни работи. Тешката кражба се случила во период од 28 февруари до втори март во црквата Свети Климент. Арамијата откако насилно влегол во црквата украл седум икони, сребрен крст и 600 денари, по што избегал.

Се’ уште не е процената вредноста на украдените икони, но јасно е дека тие имаат непроценлива вредност и за верниците и за културното богатство на Македонија.

Во последно време се зачестени кражби во цркви, а според информациите од полицијата најчесто се цркви во села кои народот ги посетува претежно за празниците.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести