Македонија,Крими хроника

Ограбена црквата „Света Петка“ во село Беловиште

Ограбена црквата „Света Петка“ во село Беловиште

Црквата „Света Петка“ во село Беловиште вчера била ограбена.

Педесет и двегодишниот Б.М. од село Беловиште пријавил дека, во црквата „Света Петка“ непознат сторител извршил кражба, при што одзел 10.000 денари.

Сторителот преку незаклучената врата влегол внатре во црквата и од сандачето, каде верниците ставале пари, ги одзел и се оддалечил во непознат правец.

Полицијата работи на расчистување на случајот.