петок, 28 октомври 2016  |  Вести денес: 65

Ограбена спомен куќата на Гоце Делчев

Keti_08_04_20154817212

Последни вести

Спомен куќата на Гоце Делчев, во Битола синоќа била мета на крадци. Пиштоли, пушки, сабји, ножеви главно од Илинденскиот период кои биле изложени во спомен куќата, завршиле како плен на разбојници. Според информациите на полицијата, кражбата се случила во текот на ноќта, со погоден алат било провалено во музејот и биле изнесени бројни експонати и предмети од културно и историско значање за земјава.

Полицијата  работи на расветлување на случајот, објави „Тера“.

Најчитани вести