петок, 21 октомври 2016  |  Вести денес: 66

Ограбени четири цркви, украдени икони, пари и стар крст

Четири цркви мета на арамии за една недела.

g_crkva

Поврзани вести

Арамиите се почество провалуваат во црквитево села ширум Македонија, користејќи погоден момент кога во нив нема никој.

Според информациите од Министерството за внатрешни работи од 25 февруари до денеска, мета на арамии биле три цркви, „Св.Илија“ тетовско, „Св.Богородица“ општина Маврово-Ростуше, „Св.Никола“ и „Св.Димитрија“ во крушевско.

Арамиите успеале од црквите да украдат околу 6.000 денари, еден стар крст и шест икони.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести