петок, 28 октомври 2016  |  Вести денес: 56

Ограбени две цркви во Полошко

Ограбени две цркви во Полошко

Ограбени две цркви во Полошко

Последни вести

Непознати сторители во изминатите десетина дена ги ограбиле црквите Света Петка во селото Стенче, Тетовско и Свети Димитрија што се наоѓа пред влезот на гостиварското село Митрови Крсти, информира портпаролот на СВР Тетово Марјан Јосифовски.

Во црквата Света Петка во периодот од 13-ти до 18-ти овој месец сторителите со погоден тврд предмет најпрвин отстраниле фреска со димензии 50 на 50 сантиметри и низ направениот отвор влегле внатре и одзеле 200 денари во разни апоени по што незабележани од никого избегале.

По добиената пријава полицијата изврши увид и работи на утврдување на идентитетот на сторителите и утврдување н вкупната материјална штета, рече Јосифовски.

Вчера, додаде, во СВР Тетово бил пријавен и случај на тешка кражба во црквата Свети Димитрија. Кражбата била извршена во периодот помеѓу 10-ти до 18 септември така што засега непознатите сторители насилно ја отвориле металната влезна врата, причинувајќи и сериозни ошетувања. Потоа без пребарување од фиока на дрвена маса во внатрешноста на црквата одзеле 800 денари и незабележани од никого избегале. Полицијата и тука извршила увид и трага по сторителите, додека вкупната материјална штета се проценува на 18 илјади денари.

Најчитани вести