недела, 23 октомври 2016  |  Вести денес: 18

Ограбени две цркви во тетовско, украдени пари, масло и сребен крст

Две цркви во тетовски села викендов биле мета на арамии, кои украле ситни парички и масло оставени од верниците за здравје.

g_crkva

Поврзани вести

Арамии провалиле во црквите Света Петка и Свети Илија во тетовските села Туденце и Раотинце.

Според информациите од Министерството за внатрешни работи две цркви од тетовско викендов биле мета на арамии.

Непознати сторители со насилно отворање на влезните врати успеале да влезат во црквите Света Петка во Туденце и Свети Илија во Раотинце.

Од Света Петка арамија одземал ситни парички оставени на иконите и 10 литри масло за јадење, причинувајќи материјална штета од 1.500 денари.

Од цркавата во Раотинце арамијата одземал ситни парички и сребрен престолен крст.

Полицијата работи на расчистување на кражбите.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести