понеделник, 24 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Ограбени три цркви, две во скопско, една во гостиварско

Три цркви, во скопско и гостиварско биле мета на арамии.

g_crkva

Поврзани вести

Црквите се почесто се мета на арамии.

Според информациите од Министерството за внатрешни работи, во периодот од 26 јануари до втори февруари, арамија провалил во црквата „Свети Никола“ во гостиварското село Ѓоновица.

Арамија со употреба на физичка сила влегол во црквата од  каде одзел 1.000 денари и две позлатени мали лажички.

Пред два дена, биле ограбени црквите, „Свети Ѓорѓија“ и „Света Богородица“ во скопското село Горно Коњари на местото викано  „Чукар“.

Арамијата украл околу 3.000 денари.

Се преземаат мерки за откривање на сторителите.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести